Çağdaş Dizel Pompa HDI_Motor_Nedir

0216 634 47 75 

Çağdaş Dizel Pompa

HDI Motor Nedir

 HDI Motor Nedir?    07.10.2017 07:59:38 tarihinde eklendi 

HDI Motor Nedir?

Yıl 1959... Paris otomobil fuarında sergilenen Peugeot 403 seri üretimi gerçekleştirilen ilk dizel otomobil olarak tarihe geçti. Yıl 1998... Peugeot, yeni nesil dizel teknolojisi HDi motoru üretti. Yıl 2006... Bugün, üstün HDi teknolojisiyle, çok düşük yakıt tüketimini ve en son derece yüksek bir performansı bir arada yaşatan Peugeot'nun HDi modelleri, Avrupa ve Türkiye'nin en çok tercih edilen otomobilleri. 
 Peugeot HDi motorları devrim yaratan "common rail" (ortak yakıt yolu) yüksek basınçlı püskürtme sistemi üzerine inşa edilmiştir. Yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olan HDi motorları yakıtın yüksek basınçla sürekli akışını ve yakıt püskürtmelerinin kusursuz kontrolünü sağlar. HDi teknolojisi sağladığı esneklik, tork ve güçle büyük bir sürüş zevki sunar ve yakıt tüketimini, hava kirliliğini, yanma gürültülerini ve titreşimleri azaltır. 
 
 
 HDi teknolojisi nasıl çalışır? 
 
 Elektronik olarak kontrol edilmekte olan enjektörler yüksek basınç altında (1350 bar) tutulan ortak bir yakıt besleme yoluna bağlıdır. Ortak yakıt yolu sistemine özgü çok hassas bir elektronik beyin motor sıcaklığı, hava sıcaklığı, atmosferik hava basıncı ve hatta gaz pedalının konumu da dahil bir çok parametreyi gözlemler. Bu faktörleri göz önüne alan elektronik beyin otomobilin motoru içindeki yakıt besleme, püskürtme basıncı ve yakıtın silindirlere püskürtülme hızı gibi işlemleri düzenler. Enjektörler her silindirin içine tam olarak belirlenmiş miktarda yakıtın püskürtülmesini sağlayan değişken kontrol kafalarına sahiptir. Ayrıca elektronik beyin yakıtın silindirlere en doğru zamanda püskürtülmesini garantiler. 
 Püskürtülen yakıt miktarı ve püskürtme süresi, püskürtme basıncından ve motorun döngüsünden bağımsız olarak ayarlanır. Bu fonksiyonların ayrıştırılması: 
 
 Ön veya pilot püskürtmenin belirli miktarda ve sürede yapılmasını ve bunun neticesinde motor gürültüsünün ve motor tarafından atılan krili gazların miktarını azaltılmasını, 
 Ateşleme kıvılcımı ve gereken güç çıkışına göre ayarlanan ana püskürtme yapılmasını olanaklı kılar. 
 
 
 Yakıt Tüketimi ve Tork Bilgileri 
 
 Bazı HDi modellerinin yakıt tüketimi ve tork bilgileri aşağıda verilmiştir. 
 
 
 
 
 HDi: Ekonomik kullanım ve bakım maliyetleri… 
 HDi motor bir önceki jenerasyon dizel motorlarla karşılaştırıldığında %20 yakıt ekonomisi sağlar. Ayrıca periyodik bakım aralıkları ve maliyetleri de bir önceki jenerasyon dizel motorlara göre daha düşüktür. 
 Bu mükemmel ekonomiklik üç önemli ekolojik yeniliğin sonucudur. 
 
 Ortak yakıt yolu sistemi... 
 
 Bosch ile birlikte geliştirilmiş olan ortak yakıt yolu sistemi yüksek basınç pompası kullanmaktadır(1350 bar). Silindirlere püskürtülen yakıt miktarı elektronik beyin sayesinde kesinlikle ayarlanabilmektedir. Püskürtme deliklerindeki küçük çaplı memeler yakıtın yanmadan önce tamamen buharlaştırılmasını garantilemektedir. 
 Özel dizayn edilmiş yanma odası... 
 Yanma odası mükemmel bir hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir ve ideal bir yakıt-hava karışımı sağlanmasını garantilemektedir. Bu özellik yakıt-hava karışımının neredeyse tamamen yanmasına katkıda bulunur ve çok yüksek bir verimlilik sağlar. 
 Yeni tip motor yağı... 
 HDi motor yüksek ekonomi sağlaması için yeni tip bir motor yağı kullanmaktadır 
 
 HDi: Çevreye saygı... 
 
 HDi teknolojisi ve özellikle de "pilot püskürtme" özelliği daha verimli yanma ve yakıtın tamamen yakılmasını sağlar. Bu da egzoz gazlarının azaltılması demektir. 
 Normal standartlarla karşılaştırıldığında HDi motor sera etkisi yapan gazlarda (CO2) %20, ozona zararlı gazlarda %50 ve kurum parçacıklarında %50 azalma sağlamaktadır. HDi motor çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır. 
 
 
 Gürültü ve titreşim seviyesinde önemli azalma... 
 
 Ön püskürtme veya pilot püskürtme silindirlerin esas yakıt püskürtmesi olmadan önce ısınmasına yardımcı olur ve böylece ateşleme zamanını ve yanma sürecinin başlangıcındaki yakıt ateşlenmesini kısaltır. Bunun sonucu olarak dizel motorlarda mevcut olan tipik tıkırtı sesi azaltılır ve motor gürültüsü benzinli motorların seviyesine düşer. Azaltılmış motor sürtünmesi, ekstra hafif hareketli parçalar ve motor bloğunun özel dizaynı sayesinde motorun sebep olduğu titreşimler minimum seviyeye iner. 
 
 Düşük devirlerde ataklık… 
 Ortak Yakıt Yolu sistemi motorun düşük devirde çalıştığı durumlarda bile yakıtın yüksek basınç altında püskürtülmesini sağlar. Bu özellik motorun düşük devirlerde daha fazla çekiş gücü üretmesini ve bu yüksek çekiş gücünü geniş bir devir yelpazesinde verebilmesini sağlar. Bunun sonucu olarak daha yumuşak, daha atak ve gerektiğinde güvenli ve kolay olarak kullanıcı isteklerine cevap verebilen bir motor elde edilmiş olur. 
 
 HDi Güç Dağıtımı... 
 Yakıt ekonomisi sağlamanın yanında güç üretimi ve ivmelenmeyi iyileştirmek için supap sistemi sürtünmeyi azaltacak şekilde tasarlanmıştır. Pistonlar, miller ve motor sübapları önemli oranda hafifletilmiş (%50) ve bunun neticesinde motordaki hareketli parçaların ataleti azaltılmıştır.

Geri dön.

HDI Motor Nedir? başlıklı yazımız 1081 kez okundu

 

OBD2 Hata Kodu Bulma

P

Sonuçlar Burada Listelenecek
Biz sizi arayalım

      9951     

Müşteri Hizmetleri

Ürün bulma yardımcısı
Arıza tespit sistemi
Pompa / Enjektör  satmak istiyorum
İnsan kaynakları

Sosyal Medya

7x24 Destek Hattı

İnkılap Mh. Özentaş San. Sit. B Blok No:10 Ümraniye İstanbul
 0542 335 92 58

   Hüseyin ABA
Servis Sorumlusu

Çağdaş otomotiv dizel püskürtme sistemleri V4 - 2017

Türk Web Ajans